Academy Governing Body

All academies within the Trust are governed by the L.E.A.D. Academy Trust Board and Members. The L.E.A.D. Academy Trust governance structure establishes clear lines of accountability, overview and scrutiny at three levels: The L.E.A.D. Academy Trust Members; the L.E.A.D. Academy Trust Board and its Committees; and the Academy Governing Body (AGBs).

The AGB meets formally three times each year (termly) and also meets informally each term through engagement meetings. The Trusts scheme of delegation, AGB terms of reference and articles of association can be accessed by the clicking the following link https://www.leadacademytrust.co.uk/about-us/governance

Please find below details about this academy’s AGB membership, including the names and terms of appointment for each member.

Name Governor category How appointed Date of appointment Term of office   Business interests declared Governance roles in other educational institutions Attendance academic year 2018-19
Claire Caldwell Headteacher n/a n/a n/a   Member of NAHT None 2/3
Ivana Danon Staff Governor (Teaching) Elected by staff 1 October 2018 4 years None None 2/3
Michelle Carlisle Staff Governor (Support). Formerly Parent Governor  Elected by staff 12 February 2019 4 years None None 2/3
Michelle Harrison. (Formerly Knapp) Parent Governor Elected by parents 1 January 2018 4 years None None 2/3
Karen Cane Community Governor Appointed by Trust 1 January 2018 4 years Trustee  at Leicester Outdoor Pursuits Centre. Volunteer at Mosaic Shaping disability services Life member of NAHT None 3/3
Daniel Derricott Community Governor Appointed by Trust 1 January 2018 4 years Previous employee at University of Leicester Assistant Registrar at University of Warwick 2/3
Harriet Pole Community Governor Appointed by Trust 1 January 2018 Resigned 31 January 2020 None None 0/3
Nicky Drucquer Community Governor Appointed by Trust 1 January 2018 4 years None None 3/3
Sallyanne Girling Parent Governor Elected by parents 5 December 2018 4 years None None 2/2
Jamie Skinner Community Governor Appointed by Trust 1 January 2018 Resigned 25 October 2019 None None 3/3

For a full AGB membership table including categories, responsibilities and pecuniary interests click here.

Governor Testimonials

Academy Governing Bodies : Terms of Reference and Delegations